fbpx Kontakta oss | Sverige för UNHCR Skip to main content

Kontakta oss

Sverige för UNHCR samlar in pengar till människor på flykt i världen och ökar förståelsen om flyktingars svåra situation. Kontakta oss gärna om du har frågor och funderingar.

Kontakta oss

Växeln är öppen vardagar måndag till fredag 9.00-14.00. Vi har lunchstängt 12.00-13.00 varje dag.

Besöksadress:

Sverige för UNHCR
The Park
Magnus Ladulåsgatan 3
118 65 Stockholm

E-postadress: info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250

Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00

Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90

Står det UNHCR Ref Agency på kontoutdraget?

Har du blivit debiterad från konto med namn UNHCR Ref Agency, eller liknande, så avser det ett kortköp i butik inom H&M – det är inte vi på Sverige för UNHCR. Det gäller en felmärkning i H&M:s kassasystem, du behöver inte spärra kortet. Vänligen kontakta H&M på telefonnummer 033-14 00 00 om du har frågor om debiteringen. Tack för din förståelse.


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swestprotection@unhcr.org
tel. +46 10 10 12 800
www.unhcr.org/sweden.html

Kontakta oss på Sverige för UNHCR

Åsa Widell, generalsekreterare
asa.widell@sverigeforunhcr.se
+46 705 36 58 81


Elin Stråkendal, vice generalsekreterare, chef strategi och tillväxt
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 32


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
0737-464122


Daniel Axelsson, ansvarig press
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 53


Ulrika Belin, PR-ansvarig
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se


Åsa Andreasson Åkerström, vikarierande PR-ansvarig
asa.andreasson@sverigeforunhcr.se
073-687 7006


Robin Alvarsson, innehållsansvarig
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se


Klara Persson, ansvarig sociala medier


Axel Hallgren, ansvarig sociala medier


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se


Insamling


Erik Johansson, insamlingschef
erik.johansson@sverigeforunhcr.se
+46 (0)709 242 885


Astrid Steen, chef företagssamarbeten och filantropi
astrid.steen@sverigeforunhcr.se
070-3420550


Amelie Häger, senior strategisk partnerskapsansvarig
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Kajsa Ljungquist, ansvarig filantropi och stora donationer
kajsa.ljungquist@sverigeforunhcr.se


Richard Hägglöf, ansvarig företagssamarbeten
richard.hagglof@sverigeforunhcr.se


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Eva Dalekant, programkoordinator företagsgåvor
eva.dalekant@verigeforunhcr.se
076 492 8701


Jenny Wevill, chef privatmarknad
jenny.wevill@sverigeforunhcr.se
070 718 9632


Elin Kvarnström, ansvarig givarlojalitet
elin.kvarnstrom@sverigeforunhcr.se


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


Erik Hjalmarsson, ansvarig kampanjer
erik.hjalmarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 56


Julia Persson, marknadskoordinator
julia.persson@sverigeforunhcr.se


Fanny Jönsson, skrivande projektledare
fanny.jonsson@sverigforunhcr.se
076 492 1902


Sinan Ferhan, chef direktdialog
sinan.ferhan@sverigeforunhcr.se


Jennifer Gustafsson, administrativ koordinator
jennifer.gustafsson@sverigeforunhcr.se


Sauda Haque, koordinator telemarketing
tel. 072 601 3574.


Ekonomi och administration


Jesper Isaksson, ekonomichef
jesper.isaksson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 48


Anna Lindholm, HR-ansvarig
Föräldraledig


Eva Berglöf, vikarie personalchef
eva.berglof@sverigeforunhcr.se
0739147036


Carina Pettersson, administratör givarservice, Teamledare
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Frida Fehrm, systemadmininstratör/IT-koordinator
frida.ferm@sverigeforunhcr.se


Olov Sundström, administratör givarservice
olov.sundstrom@sverigeforunhcr.se


Linn Thullberg, administratör givarservice
linn.thullberg@sverigeforunhcr.se


Sofie Näslund, kontorsansvarig
sofie.naslund@sverigeforunhcr.se