Kontakta oss

Kontakta oss gärna. Testa vår chatt som du hittar här på sajten, där är vi snabba att svara!

Växeln är öppen måndag till fredag 9.00-16.00. Vi har lunchstängt 12.00-13.00 varje dag.


Besöksadress:

Sverige för UNHCR
Linnégatan 18
114 47 Stockholm

E-postadress: info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250


Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00


Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swestprotection@unhcr.org


Kontakta oss på Sverige för UNHCR


Åsa Widell, generalsekreterare
asa.widell@sverigeforunhcr.se
+46 705 36 58 81


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 32


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
08-121 490 30


Daniel Axelsson, ansvarig press
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 53


Ulrika Belin, PR-ansvarig
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se
08-121 49 035


Robin Alvarsson, ansvarig sociala medier & email
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 041


Klara Person, kommunikatör
Föräldraledig


Alina Wass Widinghoff, kommunikatör
alina.wass.widinghoff@sverigeforunhcr.se


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se
08-121 49 022


Insamling


Erik Johansson, insamlingschef
erik.johansson@sverigeforunhcr.se
+46 (0)709 242 885


Elin Stråkendal, chef strategi och tillväxt
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se
08-121 490 34


Amelie Häger, ansvarig strategiska partnerskap
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Emma Wiklund, ansvarig företagssamarbeten och partnerskap
emma.wiklund@sverigeforunhcr.se
073-914 70 33


Julia Enos, koordinator företagsgåvor
julia.enos@sverigeforunhcr.se
08-121 490 47


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Elin Kvarnström, ansvarig givarlojalitet
elin.kvarnstrom@sverigeforunhcr.se
0707-31 12 35


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


Sara Elz, gruppchef direktrelationer
föräldraledig


Nina Gaderbouh, gruppchef direktrelationer
nina.gaderbouh@sverigeforunhcr.se
08-12149050


Denize Oktav, gruppchef givarservice
denize.oktav@sverigeforunhcr.se


Carina Pettersson, administratör givarservice
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Martina Nylund, administratör givarservice
martina.nylund@sverigeforunhcr.se
08-121 490 26


Margareta Hallqvist, administratör givarservice
margareta.hallqvist@sverigeforunhcr.se
08-121 49 051


Samuel Olsson, F2F koordinator
samuel.olsson@sverigeforunhcr.se


Nellie Jemn, F2F koordinator
nellie.jemn@sverigeforunhcr.se


Katinka Michal, F2F administratör/koordinator
katinka.michal@sverigeforunhcr.se
073 914 70 24


Gabriella Blomqvist, regionkoordinator F2F
gabriella.blomqvist@sverigeforunhcr.se
072-012 15 87


Ekonomi och administration


Jesper Isaksson, ekonomichef
jesper.isaksson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 48


Anna Lindholm, HR-ansvarig


Alexander Nassan, reception
alexander.nassan@sverigeforunhcr.se
08-121 490 20