Kontakta oss

Kontakta oss gärna. Testa vår chatt som du hittar här på sajten, där är vi snabba att svara!

Växeln är öppen vardagar 9-17. Vi har flyttat till Linnégatan 18, besök oss gärna.


Besöksadress:

Sverige för UNHCR
Linnégatan 18
114 47 Stockholm

E-postadress: ​info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250


Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00


Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swest@unhcr.org
08-457 48 80


Kontakta oss på Sverige för UNHCR


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 36.


Ulrika Belin, PR & kommunikationsprojekt
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se
08-121 49 035


Robin Alvarsson, ansvarig sociala medier & email
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 041


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se
08-121 49 022


Insamling


Elin Stråkendal, insamlingschef
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se
08-121 490 34


Amelie Häger, ansvarig strategiska partnerskap
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Frida Calderon, ansvarig företagsgåvor
frida.calderon@sverigeforunhcr.se
08-121 49 111


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Denize Oktav, gruppchef givarservice
denize.oktav@sverigeforunhcr.se
08-121 49 031


Lovisa Ulfsparre, ansvarig givarlojalitet och CRM
lovisa.ulfsparre@sverigeforunhcr.se
08-121 49 027


Sofia Ollvid, ansvarig insamlingsprojekt
tjänstledig


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


AK Fagerlund, gruppchef direktrelationer
ak.fagerlund@sverigeforunhcr.se
08-121 49 024


Carina Pettersson, administratör givarservice
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Dunja Kantola, administratör givarservice
tjänstledig


Johan Petri, administratör givarservice
johan.petri@sverigeforunchr.se
08-121 49 032


Martina Nylund, administratör givarservice
martina.nylund@sverigeforunhcr.se
08-121 490 26


Nina Gaderbouh, koordinator TM Inhouse
nina.gaderbouh@sverigeforunhcr.se
08-121 490 36


Samuel Olsson, F2F koordinator
samuel.olsson@sverigeforunhcr.se


Sara Elz, F2F koordinator
sara.elz@sverigeforunhcr.se


Nellie Jemn, F2F koordinator
nellie.jemn@sverigeforunhcr.se


Ekonomi


Jakob Victorin, ekonomichef
jakob.victorin@sverigeforunhcr.se
08-121 49 021


Annika Strekelj, administratör ekonomi och löner
annika.strekelj@sverigeforunhcr.se
08-121 49 040


Anna Lindholm, HR-ansvarig
anna.lindholm@sverigeforunhcr.se
08-121 490 45


Daniella Figueroa, kontorsadministratör 
daniella.figueroa@sverigeforunhcr.se
08-121 49 044


Katinka Lindholm, generalsekreterare
katinka.lindholm@sverigeforunhcr.se
08-121 49 020