Kontakta oss

Kontakta oss gärna. Testa vår chatt som du hittar här på sajten, där är vi snabba att svara!

Växeln är öppen vardagar 9-17. Vi har flyttat till Linnégatan 18, besök oss gärna.


Besöksadress:

Sverige för UNHCR
Linnégatan 18
114 47 Stockholm

info@sverigeforunhcr.se
08-121 490 90

Organisationsnummer: 802426-1250


Har du frågor om ditt givande?

Vänligen kontakta:
info@sverigeforunhcr.se
08-121 491 00


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swest@unhcr.org
08-457 48 80


Kontakta oss på Sverige för UNHCR


Kommunikation


Anna-Karin Moden, kommunikationschef
anna-karin.moden@sverigeforunhcr.se
08-121 490 30

Presstelefon
073-914 70 36


Robin Alvarsson, ansvarig sociala medier & email
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 041


Ulrika Belin, PR & kommunikationsprojekt
ulrika.belin@sverigeforunhcr.se
08-121 49 035


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se
08-121 49 022


Insamling


Elin Stråkendal, insamlingschef
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se
08-121 490 34


Amelie Häger, ansvarig strategiska partnerskap
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Frida Calderon, ansvarig företagsgåvor
frida.calderon@sverigeforunhcr.se
08-121 49 111


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Denize Oktav, gruppchef givarservice
denize.oktav@sverigeforunhcr.se
08-121 49 031


Lovisa Ulfsparre, ansvarig givarlojalitet och CRM
lovisa.ulfsparre@sverigeforunhcr.se
08-121 49 027


Sofia Ollvid, ansvarig insamlingsprojekt
sofia.ollvid@sverigeforunhcr.se
08-121 490 37


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


AK Fagerlund, gruppchef direktrelationer
ak.fagerlund@sverigeforunhcr.se
08-121 49 024


Dunja Kantola, administratör givarservice
dunja.kantola@sverigeforunhcr.se
08-121 49 050


Johan Petri, administratör givarservice
johan.petri@sverigeforunchr.se
Telefon: 08-121 49 032


Carina Pettersson, administratör givarservice
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Nina Gaderbouh, koordinator TM Inhouse
föräldraledig


Isabella Widjestrand, vikarie koordinator TM Inhouse
isabella.widjestran@sverigeforunhcr.se


Josefin Ydringer, F2F koordinator
josefin.ydringer@sverigeforunhcr.se
08-121 49 026


H.Ebba Palmqvist, F2F koordinator
föräldraledig


Samuel Olsson, F2F koordinator
samuel.olsson@sverigeforunhcr.se


Sara Elz, F2F koordinator
sara.elz@sverigeforunhcr.se


Nellie Jemn, F2F koordinator
nellie.jemn@sverigeforunhcr.se


Ekonomi


Jakob Victorin, ekonomichef
jakob.victorin@sverigeforunhcr.se
08-121 49 021


Annika Strekelj, administratör ekonomi och löner
annika.strekelj@sverigeforunhcr.se
08-121 49 040


Anna Lindholm, HR-ansvarig
anna.lindholm@sverigeforunhcr.se
08-121 490 45


Sara Tufvasson, adminstratör kontor och reception
sara.tufvasson@sverigeforunhcr.se


Katinka Lindholm, Generalsekreterare
katinka.lindholm@sverigeforunhcr.se
08-121 49 020