fbpx Kontakta oss | Sverige för UNHCR Skip to main content

Skyddar världens flyktingar.

Kontakta oss

Sverige för UNHCR samlar in pengar till människor på flykt i världen och ökar förståelsen om flyktingars svåra situation. Kontakta oss gärna.

Kontakta oss

Växeln är öppen måndag till torsdag 9.00-16.30, fredag 9.00-16.00. Vi har lunchstängt 12.00-13.00 varje dag.


Besöksadress:

Sverige för UNHCR
The Park

Magnus Ladulåsgatan 3
118 65 Stockholm

E-postadress: info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250


Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00


Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swestprotection@unhcr.org
tel. +46 10 10 12 800
https://www.unhcr.org/sweden.html

Kontakta oss på Sverige för UNHCR


Åsa Widell, generalsekreterare
asa.widell@sverigeforunhcr.se
+46 705 36 58 81


Elin Stråkendal, chef strategi och tillväxt
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 32


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
08-121 490 30


Daniel Axelsson, ansvarig press
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 53


Ulrika Belin, PR-ansvarig
Föräldraledig


Åsa Andreasson Åkerström, vikarierande PR-ansvarig
asa.andreasson@sverigeforunhcr.se
073-687 7006


Robin Alvarsson, kommunikatör
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se


Klara, kommunikatör


Alina, kommunikatör


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se
08-121 49 022


Insamling


Erik Johansson, insamlingschef
erik.johansson@sverigeforunhcr.se
+46 (0)709 242 885


Astrid Steen, chef företagssamarbeten och filantropi
astrid.steen@sverigeforunhcr.se
070-3420550


Amelie Häger, senior strategisk partnerskapsansvarig
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Emma Wiklund, ansvarig företagssamarbeten
emma.wiklund@sverigeforunhcr.se
073-914 70 33


Emma Jensen, koordinator strategiska partnerskap
emma.jensen@sverigeforunhcr.se
08-121 490 47


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Viken Wetlesen, chef privatmarknad
viken.wetlesen@sverigeforunhcr.se


Elin Kvarnström, ansvarig givarlojalitet
föräldraledig


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


Erik Hjalmarsson, ansvarig kampanjer
erik.hjalmarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 56


Julia Persson, marknadskoordinator
julia.persson@sverigeforunhcr.se


Sinan Ferhan, chef direktdialog
sinan.ferhan@sverigeforunhcr.se


Nellie Jemn, ansvarig kampanj och event direktdialog
nellie.jemn@sverigeforunhcr.se


Katinka Michal, administratör direktdialog
katinka.michal@sverigeforunhcr.se


Emilie Onnela, koordinator TM Inhouse
emilie.onnela@sverigeforunhcr.se


Ekonomi och administration


Jesper Isaksson, ekonomichef
jesper.isaksson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 48


Anna Lindholm, HR-ansvarig
anna.lindholm@sverigeforunhcr.se


Alexander Nassan, reception
alexander.nassan@sverigeforunhcr.se
08-121 490 20


Denize Scheffold, gruppchef givarservice
föräldraledig


Carina Pettersson, administratör givarservice
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Jennifer Gustafsson, administratör givarservice
jennifer.gustafsson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Frida Fehrm, administratör givarservice
frida.ferm@sverigeforunhcr.se


Jessica Sjöstrand, administratör givarservice
jessica.sjostrand@sverigeforunhcr.se


Sara Elz, administratör givarservice
sara.elz@sverigeforunhcr.se


Khalid Rashid, IT- och digitaliseringsstrateg
khalid.rashid@sverigeforunhcr.se