Kontakta oss

Kontakta oss gärna. Testa vår chatt som du hittar här på sajten, där är vi snabba att svara!

Växeln är öppen måndag till torsdag 9.00-16.30. Fredagar är växeln öppen 9.00-16.00. Lunchstängt 12.00-13.00 varje dag.


Besöksadress:

Sverige för UNHCR
Linnégatan 18
114 47 Stockholm

E-postadress: info@sverigeforunhcr.se
Organisationsnummer: 802426-1250


Har du frågor om gåvor, gåvobevis eller andra givarfrågor?

Vänligen kontakta givarservice:
08-121 491 00


Har du allmänna frågor?

Vänligen kontakta växeln:
08-121 490 90


Har du frågor om asyl eller juridiska ärenden?

Vänligen kontakta:
UNHCR regionala representation i norra Europa
swest@unhcr.org
08-457 48 80


Kontakta oss på Sverige för UNHCR


Kommunikation och press

Presstelefon: 073 914 70 36


Ulrika Nilsdotter Brühl, kommunikationschef
ulrika.nilsdotter.bruhl@sverigeforunhcr.se
08-121 490 30


Daniel Axelsson, press och PR-ansvarig
daniel.axelsson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 53


Robin Alvarsson, ansvarig sociala medier & email
robin.alvarsson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 041


Klara Person, videoproduktion
klara.persson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 112


Ulrika Forsberg, webbansvarig
ulrika.forsberg@sverigeforunhcr.se
08-121 49 022


Ulrika Belin, föräldraledig


Insamling


Elin Stråkendal, insamlingschef
elin.strakendal@sverigeforunhcr.se
08-121 490 34


Amelie Häger, ansvarig strategiska partnerskap
amelie.hager@sverigeforunhcr.se
08-121 49 023


Frida Calderon, ansvarig företagsgåvor
frida.calderon@sverigeforunhcr.se
08-121 49 111


Julia Enos, koordinator företagsgåvor 
julia.enos@sverigeforunhcr.se
08-121 490 47


Johan Petri, koordinator företagsgåvor 
johan.petri@sverigeforunchr.se
08-121 49 032


Charlotte Wiström, ansvarig stora gåvor och testamenten
charlotte.wistrom@sverigeforunhcr.se
08-121 490 33


Denize Oktav, gruppchef givarservice
denize.oktav@sverigeforunhcr.se
08-121 49 031


Lovisa Ulfsparre, ansvarig givarlojalitet och CRM
lovisa.ulfsparre@sverigeforunhcr.se
08-121 49 027


Sofia Ollvid, tjänstledig


Susanna Sehlin, ansvarig insamlingsprojekt
susanna.sehlin@sverigeforunhcr.se
08-121 490 37


Marina Gummesson, ansvarig digital och DRTV-värvning
marina.gummesson@sverigeforunhcr.se
08-121 490 38


AK Fagerlund, gruppchef direktrelationer
ak.fagerlund@sverigeforunhcr.se
08-121 49 024


Carina Pettersson, administratör givarservice
carina.pettersson@sverigeforunhcr.se
08-121 49 100


Dunja Kantola, administratör givarservice
tjänstledig


Martina Nylund, administratör givarservice
martina.nylund@sverigeforunhcr.se
08-121 490 26


Nina Gaderbouh, administratör givarservice
nina.gaderbouh@sverigeforunhcr.se
08-121 490 36


Samuel Olsson, F2F koordinator
samuel.olsson@sverigeforunhcr.se


Sara Elz, F2F koordinator
sara.elz@sverigeforunhcr.se


Nellie Jemn, F2F koordinator
nellie.jemn@sverigeforunhcr.se


Ekonomi


Åsa Sundeman, ekonomi
asa.sundeman@sverigeforunhcr.se
08-121 490 48


Annika Strekelj, administratör ekonomi och löner
annika.strekelj@sverigeforunhcr.se
08-121 49 040


Anna Lindholm, HR-ansvarig
anna.lindholm@sverigeforunhcr.se
08-121 49 045


Gunilla Flodén, kontorsansvarig
gunilla.floden@sverigeforunhcr.se
073 914 70 30


Anette Segercrantz, tf generalsekreterare
anette.segercrantz@sverigeforunhcr.se
08-121 49 021